سامسونگ و برنامه توسعه تراشه ۴ نانومتری

سامسونگ و برنامه توسعه تراشه ۴ نانومتری

پردازنده های پرچمدار شرکت سامسونگ و کوالکام تحت فرآیند ۱۰ نانومتری به تولید رسیدند تا با ابعاد کوچکتر و قدرت بیشتر کارآمدتر به شمار روند. حال به نظر می رسد این فرآیند هر سال رو به کاهش بوده و کمپانی های می خواهند از ابعاد تراشه خود بکاهند.

براساس گزارش ها شرکت سامسونگ نقشه راه تراشه های آینده خود را مشخص کرد که براساس آن در آینده باید شاهد تولید تراشه ۴ نانومتری باشیم. البته گام بعدی کمپانی تراشه ۸ نانومتری بوده و قطعا می تواند نسبت به نسخه ۱۰ نانومتری بهتر باشد.

نسخه ۷ نانومتری طراحی مدار بهتری خواهد داشت، نسخه ۶ نانومتری راه حل جدیدی در تغییر مقیاس داشته و در نهایت نسخه ۵ نانومتری مصرف انرژی بسیار کمی خواهد داشت.

شرکت سامسونگ نمی خواهد مدل های پیشین معماری FinFET را برای تراشه ۴ نانومتری بهره گیرد. در حقیقت نام معماری جدید تراشه کمپانی Multi Bridge Channel FET نام داشته و عملکرد بهتری را به دنبال خواهد داشت.

البته رسیدن به نوع تراشه ۴ نانومتری بزودی صورت نخواهد گرفت و باید با گذشت زمان همسو بود. زیرا هر سال شرکت سامسونگ به مراتب از ابعاد تراشه خود می کاهد و بعید است به سرعت از ۱۰ نانومتر به ۴ نانومتر کاهش ابعادی جهت عملکرد بهتر حاصل کند.

منبع: gizmochina

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *